logo,
English    
ERGONOMİ VE KALİTE
 


İyi Ergonomik Ofis Sandalyeleri Seçme Yöntemi

Satın almak bir sanattır fakat söz konusu ergonomik ofis sandalyeleri ise öyle değildir.  Güzelliğin ergonomik ofis sandalye seçiminde yeri yoktur. Yeni bir ofisi düzenliyorsanız ya da eskisini yeniden döşüyorsanız, sağlığınızı olumlu etkileyeceğinden ve yorgunluğu azaltacaklarından ergonomik sandalyeleri seçmelisiniz.

Ergonomik bir sandalye seçmenizde size yardımcı olması için aşağıdaki ölçütlere uyup uymadığını kontrol etmelisiniz:

Koltuk fontu konforlu hissettiriyor ve şeklinize uyuyor mu?

Sandalyeye oturduğunuzda, koltuk fontu her iki yanda da kalçalarınızdan en az 2,54 cm yükseklikte olmalı. Koltuk fontu bacaklarınız için çok yüksekte olmamalı yoksa sizi dizlerinizin arkasından yakalar ve sizin bel desteğine tam anlamıyla yaslanmanızı engeller. Birçok ergonomik ofis sandalyesi, koltuğun sizin arkadan yakalanmanızı önleyecek bir şelale önüne sahiptir. Koltuk fontu ayrıca ağırlık dağıtımını sağlayacak şekli almalı ve konforlu olmalıdır.

Ergonomik bir ofis sandalyesi bütün kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamak için ayarlanabilir bir yüksekliğe sahiptir. Dizlerinizin önü seviyede ya da seviyenin altında olması için ve ayaklarınızın sıkıca yere basması için koltuk fontunu ayarlayabilmelisiniz. Birçok durumda ayak iskemlesi kullanmanıza gerek olmamalıdır. Siz otururken koltuk yüksekliğinin ayarlandığı mekanizmaya ulaşmanız ve kullanmanız kolay olmalıdır.

Ergonomik ofis sandalyenizin konforlu bir sırt dayanağı olup olmadığını kendinize sorun.

Birçok sandalye, şeklinizi en iyi biçimde alması için yukarı, aşağı, ileri ve geri ayarlanabilen minderli bel desteğine sahiptir. Şayet sandalye birden fazla kişi tarafından kullanılacaksa bu ayarlama seviyesi gereklidir. Sandalyeler sabit bir yükseklikte bel desteğine sahipse ve siz oturup buna yaslandığınızda konforlu hissediyorsanız ve o sandalyeyi kullanacak olan tek kişi iseniz, o zaman sabit bir bel desteği kabul edilebilir.

Bel desteğine yaslandığınız zaman, ergonomik sandalyeniz size kalçanız sığacak kadar geniş yer sağlıyor mu? Yetersiz kalça boşluğu sizin bel desteğini  yeterince sağlayamayacak şekilde koltuk fontunda çok ileride oturmanıza neden olabilir.

Ergonomik ofis sandalyeleri kolçaklı bir şekilde gelmelidir. Şayet kolçaklar geniş, şekil almış, minderli ve konforlu ise ideal olarak kabul edilir. Otururken, kolçakların yüksekliğini kolaylıkla ayarlayabiliyor ve kolçakları birbirine yaklaştırabiliyor ya da birbirinden uzaklaştırabiliyor musunuz? Kolları hareket ettirmeniz gerektiğinde kolaylıkla bu şekilde hareket ettirebiliyor musunuz?

 

Ofis Koltuğu  Mekanizmaları

Sırt Açısı
Sırt açısı ileriye ya da geriye ayarlanır. Bazı sandalyeler sayısız pozisyonda sabitlenebilir.

Font Açısı
Font açısı tek bir kol kullanarak koltuk arkalığından bağımsız bir şekilde ayarlanır.

Koltuk Yüksekliği
Koltuk yüksekliği pnömatik ya da manüel ayarlama ile artırılabilir ya da azaltılabilir.

Multi-Tilt
Aynı anda ve aynı oranda koltuk ve sırt meyli. Çoklu meyil hareketi sınırsız pozisyonda sabitlenebilir.

Synchro-Tilt
Normal olarak iki ya da bir oranda koltuk ve sırt meyli. Senkron – meyil hareketi sınırsız pozisyonda sabitlenebilir.

Meyil Gerginliği
Meyil gerginliğinin derecesi artırılabilir ya da azaltılabilir.

Sırt Yüksekliği
Sırt yukarı ve aşağı ayarlanır ve çeşitli şekillerde sabitlenebilir.

Koltuk Derinliği
Koltuk arkalığı ek koltuk derinliğini sağlamak için içe ve dışa doğru hareket ettirilebilir.

İleriye Doğru Meyil
Arzu edilirse ileriye doğru bir koltuk meyli mevcuttur ya da sabitlenebilir.

Diz Meyli
Koltuğun önü altında bir pivot noktasından aynı oranda koltuk ve sırt meyli. Diz meyli hareketi sınırsız pozisyonda sabitlenebilir.

Meyil Kontrolü
Aynı anda ve aynı oranda koltuk ve sırt meyli. Bazı modellerde meyil kilit kontrolü mevcuttur.

Tekerlekli
Kendi etrafında yalnızca 360 derece döner. Koltuklar sabittir herhangi bir sırt ayar imkanı yoktur.

 

 
 
 
 Copyright © 2009-2011 BAHAMAS INTN'L LIMITED Denizli / TURKIYE Tel: +90.258.251 5697 Fax: +90.258 268 0474 - enver@tsunami.com.tr -